Blockchain

Blockchain teknolojisi sınır ötesi para gönderimini şeffaf ve güvenli hale getiren bir hizmet sağlar. Blockchain teknoloji hayatımıza kripto para, yani dijital para birimini de sokan hizmet aracıdır. Blockchain ile para göndermek diğer hizmet verenlere göre bilgi gizliliğin sağlayan bir sisteme sahip. Burada uluslararası şekilde gönderilen para, alıcıya ulaştırılırken bir aracıdan geçmez. Bankalarla sınır ötesi para gönderim yapılması halinde bankaların veri tabanında toplanan, tüketici alışkanlıklarınız gibi kişisel veriler Blockchain sisteminde tamamen gizli kalır. Herhangi bir yere para göndermek istediğinizde, işleminize ait tek bilgi bir işlem kodu haline gelir. Para gönderimin işlem kodu herkese açık olur ve ağa düşer. Ağdaki kişilere ulaşan kod çoğunluk tarafından onaylanarak kamu muhasebesine kaydedilir. Kodun onaylamasıyla para alıcıya ulaşır. Aracısız yapılan bu işlemde herhangi bir kişisel veri paylaşılmaz. Böylece göndericinin verileri korunmuş olur.

Blockchain’ de herkese açık kod ve veriler silinemez sadece yazılabilir. Verilerin değiştirilmesi durumunda bu değişiklik de herkese açık şekilde görülür. Böylece bilgi şeffaflığı sağlanır. Blockchain bir cüzdan olarak da kullanılabildiği için, para gönderimini QR kod ile de sağlar. 

Blockchain komisyon oranları gönderilen meblağa ve mevcut ağ koşullarına göre değişir. Ödenen oran arttıkça işlemin hızı da kesin bir şekilde artar. Cüzdan sahibi gönderim yapmak istediğinde sistem otomatikman uygun bir ödeme oranı önerir. Tavsiye edilen, önerilen oranın tercih edilmesidir. Çok düşük bir ücret hiçbir zaman onaylanmama riski taşımaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *